Bakteriozna plamenjača jabuke, koju prouzrokuje bakterija Erwinia amylovora, je najznačajnija bakterioza ove voćne vrste u svetu, i rasprostranjena je u preko 60 država širom planete, od toga preko 45 evropskih zemalja. Stoga, razvoj nove i efikasne strategije za kontrolu bakteriozne plamenjače zasnovane na ekološkim principima, nema samo lokalni, već i međunarodni značaj. Zaštita biljaka od bolesti koje umanjuju prinos i skraćuju im životni vek, najčešće se sprovodi upotrebom pesticida, što za posledicu može imati negativne efekte na korisne organizme, čoveka i životnu sredinu. 

Podstaknuti ovom problematikom, grupa istraživača sa Instituta za zaštitu bilja i životnu sredinu u Beogradu i Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, osmislila je naučnoistraživački projekat pod nazivom: Innovative solutions in phage-mediated biocontrol of fire blight –  InnovaPhage.


InnovaPhage projekat bavi se razvojem efikasne i ekološki prihvatljive strategije za biološku zaštitu jabuke od bakterije Erwinia amylovora, prouzrokovača jednog od najznačajnijih oboljenja jabučastih voćaka – bakteriozne plamenjače.


Ciljevi projekta su i) izolacija bakteriofaga, prirodno rasprostranjenih virusa u našem okruženju, njihova karakterizacija i odabir najefikasnijih i najbezbednijih sojeva po životnu sredinu za kontrolu bakteriozne plamenjače ii) formulisanje bakteriofaga u cilju povećanja njihove postojanosti u filosferi i korišćenje tretmana faga u zaštiti jabuke u otvorenom polju, iii) korišćenje pčela i njihovog prirodnog nagona da posećuju cvetove prilikom oprašivanja biljaka i omogući raznošenje bakteriofaga specifičnih prema vrsti  E. amylovora.

Direktnu korist će imati proizvođači u unapređenju zaštite jabuke i ostvarivanju stabilnog, kvalitetnog prinosa, dok će se indirektno, primenom biološke zaštite jabuke doprineti smanjenju upotrebe pesticida, očuvanju životne sredine i biodiverziteta, kao i zdravlja ljudi i drugih korisnih organizama. Razvojem ekološki prihvatljivog inovativnog tretmana biljaka biopesticidima doprineće se smanjenju jaza između nauke i društva, i istovremeno će se ojačati poverenje između naučnika i potrošača kao dela šire javnosti, što se čini kao izuzetno osetljivo pitanje savremenog društva.